

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Logic Family | 74LCX |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 662
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.23254 | $2.32540 |
| 50 | $0.20529 | $10.26450 |
| 100 | $0.18124 | $18.12400 |
| 500 | $0.15730 | $78.65000 |
| 1000 | $0.15133 | $151.33000 |
| 3000 | $0.12563 | $376.89000 |
| 5000 | $0.10430 | $521.50000 |
